RD Bánov

autor: Ing.arch.Juraj Čerešňák

Život na terase

Samostatne stojaci, nepodpivničený,prízemný rodinný dom so šikmou strechou je situovaný na rovinatom pozemku, na konci obce, na mieste starého rodinného domu. Orientácia pozemku je ideálna v smere sever-juh. Základná koncepcia vychádza z línie prechodu - od vstupu na pozemok zo severnej strany cez zádverie ďalej do veľkorysého preslneného obytného priestoru s prevýšenou strechou smerom na juh, s výhľadom do záhrady.

Na ploche 150 múžitkovej plochy dom ponúka všetko pre plnohodnotný život štvorčlennej rodiny. Ústredným priestorom na prízemí je obytný priestor s kuchyňou s velkorysým presklením a výstupom na obytnú terasu. V tomto priestore je priznaná šikmina a prevýšenie strešnej roviny. Z dvoch strán po obvode obytného priestoru je chodba, z ktorej sú prístupné dve detské izby, kúpelňa a spálňa. Tá má samostatnú kúpelňu a šatník. Zoznam miestností naprízemí dopĺňajú zádverie, technická miestnosť a wc.

Hlavná fasáda je orientovaná na juh do záhrady, čo zabezpečuje dostatočné pasívne solárne zisky v zime, v lete sú okná tienené exteriérovými žalúziami. Strom pred domom spĺňa okrem estetickej úlohy aj úlohu pasívneho tieniaceho prvku – v lete tieni a v zime nebráni prenikaniu slnka do interiéru.

Dom je postavený na základovej doske 250mm, ktorá je založená na 400mm vrstve penového skla. Obvodové múry sú zo stavebného systému YTONG 250mm, zateplený 250mm šedým EPS. Strecha je z priehradových nosníkov vyfúkaných 500mm celulózy, na debnení je strešná fólia FATRAFOL.

Prípravu ohriatej pitnej vody, vetranie s rekuperáciou a kúrenie zabezpečuje kompaktná jednotka od fi.STIEBEL ELTRON. Rozvody kúrenia sú v podlahe, rozvody VZT su skryté v SDK podhlade.

Okná sú drevohliníkové na predsadenej montáži, tienené exteriérovými žalúziami. Vstupné dvere sú bezpečnostné hliníkové.

Interiér

4

počet osôb

4

obytné miestnosti

187,3 m²

zastavaná plocha

150,0 m²

úžitková plocha

856,0 m³

obostavaný priestor