RD Stupava

autor: Ing.arch.Juraj Čerešňák

realizácia inieriéru: EVK interier studio, s.r.o.

Oáza nad Stupavou

Samostatne stojaci nepodpivničený dvojpodlažný rodinný dom s ustúpeným poschodím je situovaný na rovinatom pozemku, v lokalite novovznikajúcich rodinných domov na kopci nad Stupavou. Výsledná podoba domu vznikla modifikáciou nášho typového domu MODUL MS. Návrh domu je optimalizovaný do energeticky pasívneho štandardu.

Na ploche 108 m2 zastavanej plochy dom ponúka všetko pre plnohodnotný život štvorčlennej rodiny. Ústredným priestorom na prízemí je obytný priestor s krbom, kuchynskou nikou a oceľovým schodiskom na poschodie, s veľkorysým výstupom na obytnú terasu. Na druhom konci dispozície sa nachádza multifunkčná izba (pracovňa/prechodné ubytovanie návštev) so samostatnou kúpelňou. Zoznam miestností na prízemí dopĺňajú vstupná hala a technická miestnosť s wc. Na poschodí sa nachádzajú tri izby a hlavná kúpelňa.

Hlavná fasáda je orientovaná na juh, čo zabezpečuje dostatočné pasívne solárne zisky v zime, v lete sú okná tienené exteriérovými žalúziami.

Dom je postavený na základovej doske, ktorá je založená na 400mm vrstve penového skla. Obvodové múry sú zo stavebného systému YTONG 250mm, zateplený 250mm šedým EPS.Stropy sú z filigránových stropných panelov.

Na streche je položených 400mm EPS, zakrytých strešnou fóliou FATRAFOL a vrstvou štrku. Prípravu ohriatej pitnej vody, vetranie s rekuperáciou a kúrenie/chladenie zabezpečuje kompaktná jednotka DREXELL/WEISS xS3. Rozvody kúrenia/chladenia a VZT su zaliate v stropných doskách.

Okná sú plasthliníkové INTERNORM KF410 na predsadenej montáži, tienené exteriérovými žalúziami. Vstupné dvere sú bezpečnostné hliníkové.

Interiér

4 - 5

počet osôb

5

obytné miestnosti

100,5 m²

zastavaná plocha

129,8 m²

úžitková plocha

635,3 m³

obostavaný priestor