RD Štitáre

autor: Ing.arch.Juraj Čerešňák

Na kopci nad dedinou

Samostatne stojacinepodpivničený rodinný dom s obytným podkrovím je situovaný nasvahovitom pozemku, v lokalite záhrad a vinohradov nad existujúcouobcou, s krásnymi výhľadmi do okolia. Dom svojim klasickým tvaromzapadá do existujúcej zástavby. Jednoduchá hmota je ozvláštnenávysunutým kubusom obývacej časti. Návrh domu je optimalizovanýdo nízkoenergetického štandardu, pri návrhu domu sme v čonajväčšej možnej miere použili klasické postupy a materiály.

Na zastavanej ploche 100m2 dom na dvoch podlažiach ponúka všetko pre plnohodnotný život štvorčlennej rodiny. Prevádzka domu je vertikálne zónovaná na dennú a nočnú časť. Ústredným priestorom na prízemí je obytný priestor s krbom, otvorenou kuchyňou a jedálňou. Obývacia časť je od kuchynskej oddelená otvoreným betónovým schodiskom. Z obývacej a aj z kuchynskej časti sa dá vystúpiť na dve terasy – podľa toho, v akej polohe sa práve nachádza slnko. Zoznam miestností na prízemí dopĺňajú vstupná hala a technická miestnosť s wc. Na poschodí sa nachádzajú tri izby, hlavná kúpelňa, wc a šatník.

Hlavná fasáda je orientovaná na juhovýchod, čo zabezpečuje dostatočné pasívne solárne zisky v zime, v lete sú okná tienené interiérovými žalúziami a exteriérovým mobilným tienením. Exteriérová úprava fasády pozostáva z kombinácie bielej omietky a dosiek FUNDERMAX, ktoré zvýrazňujú kubus obývacej hmoty a vstupu.

Dom je založený na železobetónovej doske a pásovýchzákladoch, podlaha je zateplená 200mm EPS. No obvodové a vnútorné konštrukcie je použitý kompletný systém HELUZ FAMILY 500mm, stropná doska nad 1.NP je železobetónová. Strechu tvorí drevený krov zateplený 300mm minerálnej vaty. Ako krytina je použitá BRAMAC Tegalit.
Na fasáde je použitá tepelnoizolačná omietka a náter, vystúpená hmota a nika so vstupom je obložená doskami FUNDERMAX.
Okná sú plastové, strešné okná VELUX, vstupné dvere sú hliníkové.
Prípravu TUV a kúrenie zabezpečuje tepelné čerpadlo vzduch-voda TOSHIBA, rozvody kúrenia sú v podlahe. Bilancie dopĺňa aj teplovzdušný krb. Systém je doplnený aj o fotovoltické panely. 

Interiér

4

počet osôb

4

obytné miestnosti

108,3 m²

zastavaná plocha

166,95 m²

úžitková plocha

753,1 m³

obostavaný priestor